Ekonomi

Altcoin satışları devam ettikçe Bitcoin hakimiyeti artıyor

TradingView bilgilerine göre Bitcoin’in (BTC) kripto pazarındaki payı, yani hakimiyet oranı, Nisan 2021’den bu yana ilk kez yüzde 50’nin sonunu gördü.

Yükseliş, tescilli bir ticaret firmasının 2 milyar dolarlık bir portföy dökümü gerçekleştireceğine dair söylentilerin ardından geldi. SOL, MATİK, DOGEVe ADAAltcoinler önemli kayıplar yaşadıkça.

Bu olaylar sırasında bitcoin fiyatın sadece yüzde 3’ünü kaybetti. Nispeten iyi durumda olması, yatırımcıların güvenli bir liman arayışından kaynaklanıyordu. Yatırımcılar paralarını altcoinlerden dünyanın en yüksek hacimli ve en likit kripto para birimi olan Bitcoin’e taşıdı.

Kullanıcı adı @52kskew olan kripto tüccarı ve analisti, “Bitcoin’in göreceli hakimiyeti, altcoin pazarındaki satışlardan kaynaklanıyor. Bu, çöküşten önceki ilk aşama.”sözlerini kullanarak bir tweet paylaştı.

Kasım ayından bu yana istikrarlı bir şekilde yükselen BTC hakimiyet oranı, Mart ayında ABD bankacılık krizleri sırasında ivme kazandı. Kripto varlık yatırım firması Decentral Park Capital’den Lewis Harland ‘e göre gösterge, üç yıllık salınım modelinden toparlanıyor gibi görünüyor. Bu da Bitcoin performansının önümüzdeki aylarda da devam edeceğini gösteriyor.

Dünyanın en büyük dolara sabitlenmiş stablecoin’i bağ Cumartesi günü bu gelişmelerden yararlanıyor. TradingView verilerine göre USDT’nin hakimiyet oranı yüzde 5 artarak yüzde 7,82’ye çıkarak 8 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

sarkislaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu