Haber

Yüreğir nerede? Yüreğir ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Yüreğir ilçesi hangisine bağlıdır?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, AdanaSarsıntı birçok yerde hissedildi. Adana ‘nin Yüreğir ilçesi merak edildi. Peki, Yüreğir nerede? Sarıçam ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Yüreğir ilçesi hangisine bağlıdır? Detaylar burada…

YÜREĞİR NEREDE?

Yüreğir, Adana ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 412.092

Alan: 857.987 km² (331.270 mi²)

YÜREĞİR İLÇESİNİN NÜFUSU NE KADAR?

Adana’nın Yüreğir ilçesinin nüfusu 412.092’dir.

YÜREĞİR HANGİSİ İLE BAĞLANTILI?

Yüreğir, Adana ilinin büyükşehir merkez ilçelerinden biridir. Adana’nın ortasından geçen Seyhan Nehri, Yüreğir ve Seyhan ilçelerini ayırır.

tarih

Adana’nın merkez ilçesi olan Yüreğir, 5 Haziran 1986’da belediye olmuştur. Adını 1250-1352 ortalarında Türk Oğuz boyundan Üçoklar boyunun yerleşmesinden almıştır. Adana’nın en çok göç alan ilçesidir.

Coğrafi özellikler

Coğrafi konum olarak Toros Dağları’nın eteğinde kurulmuş olan Çukurova Üniversitesi’nin güneyinde başlayan Yüreğir İlçesi yerleşim alanı, doğuda Misis havzası ile çevrili bölgede oluşan yerleşim alanıdır, batıda Seyhan Nehri ve güneyde Karataş Ovası. Yüreğir semti, geçiş bölgeleri üzerindeki tarihi konumu nedeniyle değerli bir kavşak noktası olarak değerlendirilmiştir.

İlçenin kuzeyinde İmamoğlu, kuzeybatısında Karaisalı, batısında Seyhan, doğusunda Ceyhan, güneyinde Yumurtalık ve Karataş ilçeleri bulunmaktadır.

İlçede bulunan eserler

İlk ve orta çağda değerli bir yerleşim merkezi olan Yüreğir ve çevresinde antik eser olarak köprüler ve höyükler, taban mozaikleri ve su kemerleri, hamamlar ve kervansaraylar bulunmaktadır. Bu eserler Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine aittir.

haber-ikizce.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu