Haber

Şile Sofular Köyü’nde Denizde Top Mermileri Bulundu

Şile Sofular Köyü’nde sahilde denizde gülle bulundu.

Jandarma ekipleri önlem olarak sahili vatandaşların girişine kapattı. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “SAS ekipleri tarafından bölgede tarama çalışmalarının devam ettiği ve tespit edilen mühimmatın, bölgede gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından 2 Ağustos’ta imha edileceği belirtildi. 1200 metre yarıçapındaki yerleşim yerleri ve plajlar.”

Olay, geçtiğimiz Cuma günü Şile Sofular Köyü’ndeki Sofular Halk Plajı’na denize girmek için gelen bir vatandaşın denizde çok sayıda patlamamış top mermisi olduğunu görmesi üzerine meydana geldi. Haber verilmesi üzerine olay yerine jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Jandarma ekipleri tarafından Sualtı Savunma Küme Komutanlığı’na (SAS) bilgi verildi. Sahil boşaltılırken, plaja girişler kapatıldı.

İstanbul Valiliği’nden olayla ilgili yapılan açıklamada, “28 Temmuz 2023 günü saat 09:00 sıralarında Şile İlçesi Sofular Mahallesi sahilinde denizde patlamamış mühimmat bulunduğu bilgisinin verilmesinin ardından bölge emniyete götürüldü. çember, ancak hava şartlarından dolayı dalış gerçekleştirilemedi.Etkinlik sırasında kıyıdan 10 metre açıkta 1-1,5 metre derinlikte bölgeye dağılmış 9 şüpheli cisim, yapılan peyzaj incelemeleri sonucunda tespit edildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Sas Küme Komutanlığı tarafından yapılan incelemede, şüpheli cisimlerin top mermisi olduğu belirlendi.En az 28 mühimmat tespit edilirken, tespit edilen mühimmatlardan karaya indirilmesi muhtemel 8 adedi SAS timi tarafından karaya çıkarıldı. Şile Nöbetçi Savcısının onayı ile kimlik tespiti ve imhası için SAS Küme Komutanlığına sevk edilecek.Tespit edilen mühimmatın imha işlemi, çevredeki yerleşim birimleri ve plajlarda gerekli emniyet tedbirlerinin alınmasının ardından 2 Ağustos’ta gerçekleştirilecek. 1200 metre.

– İstanbulmut-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu