Haber

Kore Savaşı’nda Hayatını Kaybeden ABD’li Askerin Cenazesi 73 Yıl Sonra Ailesine Verildi

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki 1950-1953 Kore Savaşı’nda hayatını kaybeden ABD askeri Onbaşı Luther Herschel Story, 73 yıl sonra toprağa verilmek üzere ailesine teslim edildi. Story’nin Georgia’nın Americus şehrinde düzenlenecek askeri törenle toprağa verileceği açıklandı.

Öykü’nün 1 Eylül 1950’de 18 yaşında öldüğü iddia edildi. Ölümünden bir ay sonra cesedi bulunan Öykü’nün kimliği, dönemin tıbbi teknikleriyle belirlenemedi. Ve geçen Nisan ayında, ABD ordusu DNA örneklerini kullanarak bir eşleşme buldu.

Story’nin biriminin saldırı sırasında ateş altında kaldığına, Story’nin saldırıyı püskürtmek için verdiği yanıt sırasında tahmini 100 düşman askerini öldürdüğüne veya yaraladığına inanılıyor. Story, ölümünden sonra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yüksek askeri onur olan Onur Madalyası ile ödüllendirildi. 1951’de Story’nin babasına verilen madalya, Georgia’daki Ulusal Piyade Müzesi’nde sergileniyor.

Story’nin yeğeni Judy Wade basına, “Her zaman onun asla bulunamayacağına inandık. Artık onun için endişelenmeme gerek yok. Evde olduğu için mutluyum,” dedi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un 26 Nisan’da ABD’ye yaptığı resmi ziyarette, Story’nin kimliğinin ABD Lideri Joe Biden tarafından belirlendiği duyurulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu