Haber

Depremden zarar görmeyen Sumbas’a akın! Nüfusu ikiye katlandı

Kahramanmaraş merkezli deprem 11 ili yerle bir etti.

Kentler büyük bir enkaza dönerken, depremden etkilenen Osmaniye’nin Sumbas ilçesinde can ve mal kaybı yaşanmadı.

İl merkezine 56 kilometre uzaklıkta bulunan ilçede çok katlı yapıların olmaması ve konumunun kayalık olması nedeniyle depremi neredeyse sıfır hasarla atlattı.

İlçede vatandaşlar kısa sürede günlük hayatlarına döndü.

Nüfusu ikiye katlandı

Depremden etkilenen çevre il ve ilçelerde yaşayan birçok aile bu süreci geçirmek için daha sadık gördükleri Sumbas’ı tercih etti.

13 bin olan ilçenin nüfusu, deprem ili ve ilçelerinden gelen depremzedelerle birlikte ikiye katlandı.

Hiçbir bina yıkılmadı

İlçede 35 işyeri, 26 kamu binası ve 690 hane bulunduğunu belirten Demiroğlu, şu cümleleri kurdu;

Neyse ki, deprem sırasında rastgele bir yıkım veya olumsuz bir deneyim olmadı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın denetimleri noktasında bazı eski binaların yıkılmasına karar verildi. Bunlarla ilgili olarak Bakanlığımızın izlediği yol kapsamında gerekenler yapılacaktır.

En yüksek 4 kat

İlçede yüksek katlı bina sayısının çok az olduğunu belirten Demiroğlu, çok sayıda binanın en yükseği 4 katlı olduğunu söyledi.

İlçede genel olarak müstakil yapıların bulunduğunu anlatan Demiroğlu, şunları kaydetti:

Zemin olarak bölgemiz sağlamdır. Fay hattından uzak olmanın faydasını da gördük. Çok şükür bundan dolayı herhangi bir karamsarlık yaşamadık. Şu anda binada herhangi bir hasar olmasa bile vatandaşımız akıl hastası. Büyük şehirlerimizden çok katlı binalarda kalan vatandaşlar kırsala, bizim gibi küçük yerlere, müstakil tek katlı evlerin olduğu bölgelere akın etti. Depremzedelerimizle nüfusumuz ikiye katlandı. Hatta ilk zamanlar üçe katlandı. Vatandaşlarımızı burada ağırlamaktan onur duyuyoruz. İnşallah bu felaketi birlik ve beraberlikle atlatacağız.

Sumbas’ta yaşayan Ali Kurt, evinin tek katlı olarak müstakil olduğunu ve bu nedenle sarsıntılardan zarar görmediğini söyledi.

Kurt, “Herhangi bir can ve mal kaybımız olmadı. Evime gelen görevliler inceleme yaparak durumu hasarsız olarak kaydetti” dedi. dedi.

İlçede hem konutu hem de iş yeri bulunan Bahattin Karaarslan, deprem nedeniyle herhangi bir can kaybı yaşamadıklarını anlatarak, depremin ardından kısa süre sonra işinin başına döndüğünü ifade etti.

amasraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu