Haber

Almanya’da ‘Ajan’ Operasyonu: Futbol Antrenörü Çifte Ajan Olarak Serbest Bırakıldı

Almanya’nın alt lig gruplarından TSV Weilheim’da teknik direktörlük yapan Carsten Linke’nin Alman istihbaratı BND çalışanı olduğu ortaya çıktı. Olayı daha da ilginç kılan ise Linke’nin Rusya’ya bilgi sızdırdığı gerekçesiyle tutuklanmasıydı.

52 yaşındaki iki çocuk babası Linke’nin memleketinin tanınan isimlerinden biri olduğu, hatta TSV Weilheim futbol kulübünün altyapısını çalıştırdığı belirtildi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; Bir süre Alman ordusunda görev yapan Linke, daha sonra BND’ye atandı. Eski askerin ilk etapta hızla yükseldiği Pullach kasabasındaki BND’nin iletişim ofisinde çalıştığı, ardından 2019’da başkent Berlin’deki ana karargâha terfi ettiği paylaşıldı.

Linke’nin Kremlin için casus olarak nasıl ve ne zaman çalışmaya başladığı artık bilinmiyor.

Linke ve eşinin hafta sonları TSV Wilheim’ın spor tesisinde barbekü partileri düzenlediği ve casusun Kremlin ile bağlantısı olan biriyle görüşmüş olabileceği kaydedildi.

Buna göre Arthur E. isimli iş adamı, 2021 yılında bu mangal partilerinden birine katılarak Linke ile tanıştı. Rusya doğumlu Alman vatandaşı Arthur da bir dönem Alman ordusunda görev yaptı, 2015 yılında emekli olup kariyerine başladı. Linke’nin Arthur’un aksine Alman istihbaratı için çalışmadığı aktarılıyor.

İş gezileri amacıyla sık sık Moskova’ya gittiği belirtilen Arthur’un, Linke ile görüşmesinden sonra zaten Kremlin için casus olarak görev yapıyor olabileceği ihtimaline odaklanıldığı da paylaşılmıştı.

Almanya Federal Savcılığı, Linke’nin 21 Aralık’ta, Arthur’un ise 25 Ocak’ta casusluk suçlamasıyla tutuklandığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu