Haber

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen, G20 Liderler Zirvesi’nde temiz enerji ve ticaret projelerini kabul etti

Avrupa Birliği (AB) Lideri Ursula von der Leyen, G20 Liderler Zirvesi’nde daha hızlı ve daha kısa ticarete olanak sağlayacak temiz enerjiye dayalı projelerin hayata geçirilmesini “tarihi” olarak nitelendirirken, küresel ölçekte karbon fiyatlandırma düzenlemesi çağrısını yineledi.

Von der Leyen, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen 18. G20 Liderler Zirvesi’nde konuştu.

ABD Başkanı Joe Biden ile birlikte “Küresel Altyapı Ortaklığı Girişimi”ni (PGII) başlattıklarından bu yana 2 yıl geçtiğini hatırlatan von der Leyen, bu kez 2 projeyi daha hayata geçirdiklerini söyledi: “Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru” ve “Trans Afrika Koridoru”. söylenmiş.

Von der Leyen, Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridorunu “tarihi bir olay” olarak nitelendirerek, bunun Hindistan ile Avrupa arasındaki ticareti yüzde 40 hızlandıracağını vurguladı.

Koridorun demiryolu temasıyla “daha hızlı, daha kısa, daha temiz” ticaret ve istihdam olanakları yaratacağını belirten von der Leyen, “Trans Afrika Koridoru” projesinin de aynı ruhu taşıdığına dikkat çekti.

Von der Leyen, Angola’dan Zambiya’ya uzanan koridorun sadece kara bölgesini denize bağlamakla kalmayıp, saf enerji alanında yerel zincirlere ve yerel iş gücüne de yatırım yapacağını kaydetti.

Küresel karbon fiyatlandırma düzenlemesi çağrısı

AB Komitesi Lideri, sosyal medya platformu X’te yaptığı açıklamada, başkanları uzun süredir savunduğu “küresel karbon fiyatlandırması” fikrine katılmaya çağırdığını duyurdu.

Von der Leyen, “İklim değişikliği insan yapımı. Bu, sorunla başa çıkabileceğimiz anlamına geliyor. Bunun için inovasyona, yeşil teknolojilere yatırımlara, yenilenebilir enerji kapasitesine ve enerji verimliliğine ihtiyacımız var.” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu